Особливості вирощування цитрусових в домашніх умовах в горщику

+++++
01.10.2019

Особливості вирощування цитрусових в домашніх умовах в горщику

Деякі любителі кімнатних рослин пристосувалися вирощувати на підвіконні цитрусові дерева. Вирощування цитрусових в домашніх умовах не відніме у господаря багато сил.

Батьківщиною цитрусових є південні країни з теплим і вологим кліматом. Тому основним завданням рослинника є забезпечення схожих мікрокліматичних умов в будинку або в квартирі.

Чому цитрусові рослини вирощують вдома?

Переваг в розведенні цитрусової культури будинку кілька. Головне з них – це ароматні корисні плоди, які рослина дає щорічно. До того ж розміщення цитрусових на підвіконні може стати прикрасою інтер'єру.

Ростити цитрусові будинки можна в горщику або діжці. Горщик більш підходить для карликових сортів рослини, діжка стане в нагоді, якщо вирощується велике дерево. При достатній кількості тепла, вологи і світла кімнатні цитрусові можуть досягати півтора метрів у висоту і давати до 150 плодів за сезон. Досягти таких результатів дуже складно, але з урахуванням всіх особливостей по догляду зробити це все ж можна.

Інша перевага вирощування цитрусових – гарний зовнішній вигляд дерева. У нього густа і вічно зелена крона. В період цвітіння рослина викидає красиві квіти. Часто вони прикриті могутніми зеленим листям.

Загальні особливості вирощування цитрусових в домашніх умовах

Цитрусове дерево-теплолюбне дерево. Недолік тепла впливає на те, що рослина погано росте, хворіє або гине. Якщо ви вирішили поставити горщик на вікні, то необхідно:

 1. Вибрати південну або східну сторону. Рослина повинна отримувати багато сонячного світла.
 2. Сонячними днями дерево поміщають в тінь, а похмурими – підсвічують лампами денного світла.
 3. Влітку виносити рослину на балкон або лоджію. Там воно отримує більшу кількість кисню і сонячної енергії. І тільки до осені його заносять на колишнє місце. Взимку слід стежити за показником температури, яка не повинна падати нижче 10 градусів.

Окремої уваги варта якість грунту і горщик. Справа в тому, що цитрусові мають індивідуальну систему харчування. Воду вони отримують не через звичайні волоски на коренях, а через гриби в ґрунті. Зв'язок домашньої рослини з міцелієм грибів чутлива до зовнішніх факторів. Її легко порушити недоліком кисню, неправильним поливом і різкими перепадами температури.

Перед тим, як виростити цитрусове дерево, слід подбати про відповідний грунт. Садіть цитрусові в пухкі типи грунту з нейтральним показником pH. Найкраще посадити цитрусове в готовий грунт, куплений в спеціалізованому магазині. Якщо кімнатний лимон розміщується в самостійно виготовленому субстраті, важливо врахувати пропорції перегною, дернової землі і піску. Популярний і грунт з луговим дерном, листової землею, перегноєм і піском.

Помилки у догляді призводить до того, що цитрусове дерево в домашніх умовах гине від посушливості або надлишку вологи, поганих умов утримання або шкідників.

Цитрусове дерево віддає перевагу сонячній стороні приміщення

Посадка цитрусових

Для дрібних рослин підійде глиняний горщик, для великих краще використовувати дерев'яну діжку, яку вважають кращим варіантом для розміщення цитрусових. Природний матеріал краще пропускає кисень до коріння лимона. Перед тим, як помістити посадковий матеріал в горщик, його слід оглянути на відсутність пошкоджень. Сам процес посадки простий:

 1. Коренева шийка закопується в глибину на 5 см.
 2. Ємність заповнюється грунтом майже до самого верху. Краще, якщо між краєм горщика і грунтом залишався простір в 1-1,5 см.
 3. Після посадки саджанець окроплюють водою і поливають розчином марганцівки.

Посаджене дерево залишають на підвіконні. Молодій рослині потрібно багато світла і тепла. У спекотні дні краще створити півтінь, яка врятує від опіків. Міняти місце для горщика не варто, цитрусові не люблять переїздів. Зрідка можна розгорнути дерево затемненим листям до сонця для рівномірного отримання тепла.

Саджанці цитрусових після посадки обприскується водою

Добриво цитрусових

Рекомендації про те, як доглядати за цитрусовими рослинами, стосуються і підживлення рослини. Цитрусові чутливі до добрив. Препарати повинні постійно змінюватися, т. к. при використанні одного добрива pH грунту може змінитися в кислу або лужну сторону. У такому грунті цитрусова рослина не дозріває, довго росте, хворіє і гине. Щоб уникнути цього, слід:

 1. Вибирати для добрива тільки мінеральні склади.
 2. Вносити добрива з березня по жовтень з періодичністю в 2-3 тижні. Для молодих рослин досить проводити процедуру один раз в півтора місяці.
 3. Поєднувати підгодівлю з поливом в літній період.
 4. Навесні і восени підгодовувати рослину тільки після поливу. Добриво вноситься не менше ніж через 2 години після зволоження грунту.
 5. Взимку провести підгодівлю один раз.

На відміну від комплексних мінеральних добрив, не всі органічні речовини підходять для цитрусових. Найбільш ефективний слабкий розчин гною з водою (1/6) і витяжка з деревної золи. Популярний спеціальний настій з листя берези і лободи.

Деякі власники цитрусових стикаються з проблемою утворення цвітінь. Коли серед зріють листя на кроні не з'являються квітки, це вказує на погану підгодівлю. Чому рослина так реагує? Справа в тому, що рослині не вистачає сил для плодоношення. А зміна добрива допоможе йому впоратися з цією проблемою.

З лободи можна приготувати настій для добрива лимона

Важливість обрізки

Необхідність обрізки викликана декоративними і санітарними особливостями. Її форма і схема найчастіше залежать від мети вирощування дерева. Маленьким декоративним рослинам не потрібні розлогі великі гілки, тому їх максимально обрізають, роблячи крону компактною. Для цитрусових, які плодоносять, застосовується правило врівноваження гілок і пагонів. Найпоширеніший метод такої обрізки – це прощипывание.

Воно починається після того, як рослина досяг віку одного року, з попередньої обрізки основного втечі. Найкраще залишати 30 см довжини. Це необхідно для того, щоб бічні нирки на дереві почали проростати.

Тільки після того, як рослина зміцніє і дасть нові гілки, їх слід прищипувати. На кожній гілці залишаються 3-4 листка. Цей метод обрізки дозволяє дереву вирости потужним, здатним утримувати і дати їм повноцінно дозрівати.

Важливо проводити обрізку старих засохлих гілок. Цитрусова рослина витрачає свої сили на них, але оживити їх не вийде. Тому краще позбавити рослину від зайвого навантаження. Також піддаються обрізці і ті пагони, які ростуть всередину крони. Вони найчастіше заважають сусіднім гілкам розвиватися і отримувати достатню кількість сонячного світла.

Урожай цитрусових

Насолодитися достиглим плодом цитрусової рослини, вирощеним на власному балконі або підвіконні, вийде тільки при правильній формуванні цвітінь. Слабкі незміцнілі рослини можуть вже на другий рік життя викинути велику кількість квіток. Залишати їх не можна. Структура дерева не може витримати велике навантаження, а рослина загине, віддаючи плодам всі сили. Щоб виростити великий урожай, слід:

 1. На другий рік життя рослини залишити 2 квітки на всьому дереві або ж повністю прибрати суцвіття.
 2. Під час цвітіння ретельно стежити за здоров'ям дерева, оберігати його від протягів і виконувати всі особливості догляду за ним.
 3. Знати правило формування суцвіть – на 1 плід має припадати 10 листків. Всі інші зав'язі видаляються.

Урожай цитрусової рослини можна очікувати через 4-5 років після його посадки

Не варто очікувати від кімнатної рослини високих показників родючості. Дерево росте і розвивається дуже повільно. Будь-яка людська помилка може відстрочити появу цвітінь. Слід постійно стежити за станом лимона і своєчасно підживлювати, обрізати і поливати його.

Деякі власники цитрусових отримують перші хороші плоди вже через 4-5 років. Кількість їх рідко перевищує 5-8 штук. Великого врожаю чекати доведеться більше. Своєї зрілості дерево досягає тільки до 8-10 років, а в домашніх умовах лимон доживає до 40-45 років.

Особливості пересадки

Деякі власники цитруса стикаються з проблемою швидкої загибелі рослини. Якщо її причина залежить від поливу і добрива, то дерево страждає від неправильно підібраного горщика. Занадто велика ємність стає причиною гниття коренів. Краще використовувати співмірні з коренем рослини горщики і пересаджувати дерево тільки тоді, коли йому стає тісно. Найкраще збільшувати простір поступово, контролюючи процес росту коренів дерева.

Не можна забувати і про належний доступ кисню до коріння. Горщик краще встановлювати на піддон з зазором, щоб повітря проникало в грунт. Слід встановити під дно горщика підкладку з каменів або дерева.

Після пересадки цитрус повертають на те ж місце, де він стояв до цього. Будь-яка зміна обстановки погано позначається на здоров'ї рослини. Воно може хворіти і навіть загинути. Якщо ви хочете повернути дерево затемненій стороною до сонця, то слід змінювати кут не більше ніж на 10 градусів. Тільки так рослина буде рости сильним і здоровим.

Особливості вирощування цитрусових в домашніх умовах в горщику
Залиште відгук
Введите код с картинки:
Підпишіться на новини! Введіть e-mail, щоб підписатися